چیدمان در انبار چگونه است

چیدمان در انبار چگونه است
04می

دلیل اهمیت چیدمان و جانمایی در انبار

چیدمان در انبار چگونه است, انبار های بزرگ و کوچک یکی از بخش های مهم و اصلی در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی و کارگاه ها و حتی فروشگاه های بزرگ می باشد که برای چیدمان و دپوی کالا و اقلام مختلف مورد استفاده قرار میگیرند.

در حالت استاندارد این انبارها شامل چندین ردیف قفسه های چند طبقه می باشند و گاها بدون قفسه طراحی می گردند.

در هر صورت چیدمان و جانمایی در انبار اگر با روش های استاندارد انجام نشود چالش های متعددی را ایجاد می کند.

چیدمان در انبار چگونه است

مهم ترین دلایلی که باعث میشود به نحوه چیدمان کالا و اقلام مختلف در انبار تا این اندازه توجه شود عبارتند از:

 • دسترسی آسان به کالا و صرفه جویی در زمان ورود و خروج کالا
 • جلوگیری از سقوط و ریزش کالاها به دلیل چیدمان غیر استاندارد
 • ممانعت از تخریب اقلام دارای تاریخ انقضا در انبار با خروج به موقع از قفسه انبار
 • انبارگردانی آسان
 • امدادرسانی آسان در صورت بروز حوادث مختلف به دلیل قرار گرفتن کالاها در فضای مناسب و دور از محل رفت و آمد افراد
 • بالا بردن راندمان و کارایی پرسنل انبار

روش های استاندارد چیدمان انبار

برای چیدمان به شکل عام روش های گوناگونی وجود دارد انتخاب و استقرار هریک از این روش ها رابطه تنگاتنگی با صنعت و یا بهتر بگویم گردش اقلام خواهد داشت جهت یادآوری به چند نوع روش استاندارد که در مقوله چیدمان کاربرد زیادی دارد اشاره می کنم.

 • چیدمان های ثابت
 • چیدمان های فرایندی
 • چیدمان های تولیدی
 • چیدمان های خدماتی
 • چیدمان های اداری
 • چیدمان های فروشگاهی
 • چیدمان انباری

روش های برداشت کالا پس از بهینه سازی چیدمان انبارداری

برداشت بر اساس سفارش

در این روش، جمع کننده کالا وظیفه جمع آوری کلیه اقلام مربوط به یک سفارش را بر عهده دارد.

بنابراین، جمع کننده به مکان های مختلف انبار رفته و اقلام را طبق لیست جمع آوری میکند.

این رویکرد تنها در مورد سفارشاتی که تعداد اقلام کمی دارند، مؤثر است.

برداشت خوشه‌ای

این روش کارآمدتر از برداشت بر اساس سفارش است زیرا به جمع کننده ها این امکان را میدهد که چندین سفارش را همزمان جمع کنند. در این روش، لیست برداشت با کارآمدترین مسیر برای انتخاب همزمان کالاها ارائه میشود.

 برداشت منطقه ای

در برداشت منطقه ای، چیدمان انبارداری به صورت منطقه ای است و هر منطقه جمع کننده اختصاصی دارد.

نحوه نگهداري اقلام

از باز نمودن کالاهایی که بصورت بسته بندي می باشند می بایست خودداري نمود و در بسته بندي کامل به خریدار تحویل شوند.

کالاهایی از قبیل: بلبرینگ ها و میل لنگ ها و … که با توجه به شرایط عملکردي آنها در خودرو آغشته به کمی روغن هستند، می بایست از بسته بندي خارج نشده و در معرض گردو غبار قرار نگیرند.

کلیه اقلام انبار به غیر از بدنه کامل خودرو در زیر سقف و داخل فضاي بسته انبار و به دور از رطوبت نگهداري شوند.

بدنه ی خودرو به علت محدودیت مکانی در فضاي بیرون از انبار به نحوي که داراي روکش باشد تا در معرض مستقیم باران و تابش آفتاب قرار نگیرد.

موادي که قابلیت اشتعال دارند و یا خورنده و سوزاننده اند به صورت مجزا نگهداري شوند و در کنار مواردي چون کاغذ و یا مواد قابل اشتعال دیگر قرار نگیرند.

کلیه اقلام انبار که داراي تاریخ انقضاء می باشند باید تا قبل از تاریخ انقضاء مورد مصرف قرار گیرند.

کالاها تا آنجا که ممکن است در بسته بندي خود ( کارتن – پلاستیک – جعبه ) نگهداري شوند که امکان آسیب رساندن گرد و خاك به آنها وجود نداشته باشد .

کالاهاي فلزي به طریقی نگهداري شوند که اکسیده نگردند چنانچه قطعات بدنه بدون آستر دارد انبار شوند قبل از چیدمان در داخل انبار باید در صورت امکان و حسب ضرورت آستر زده شوند.

چیدمان انبار با حروف لاتین

در چیدمان وسایل در قفسه های انبار با حروف لاتین نیز با توجه به این که به نوع اجناس انبار شده یک کد اختصاصی با حروف لاتین داده می شود می توان کالاها و اقلام مورد نیاز را در هنگام استفاده با سرعت پیدا نمود. در این صورت باید کد کالا در دفتر انبار ثبت شود.

چیدمان در انبارهای مکانیزه

در این نوع انبارها با استفاده از سیستم نوین انبارداری به هر نوع کالایی در انبار یک کد که می تواند حروف و یا عدد و یا ترکیبی از هر دو باشد داده می شود.

این کدها در سیستم مدیریت انبار به صورت یک نقشه ترسیم می شود و در بانک اطلاعاتی انبار ذخیره می شود. در این صورت در هنگام نیاز به یک کالا و پیدا کردن آن در انبار از بانک اطلاعات انبار استفاده می شود.

مزیت این گونه چیدمان در قفسه های انبار در این است که می توان یک نوع کالا را در چندین آدرس مجزا در انبار برای استفاده ی مناسب از فضای انبار قرار داد.

در این نوع سیستم انبارداری سرعت و دقت انجام امور بسیار بالا است. برای استفاده از این نوع چیدمان وسایل در قفسه های انبار در کف سالن به صورت محدوده بندی با رنگ و چسب قسمت ها معین می شود تا در صورت نیاز بتوان با سرعت بیشتری اقلام مورد نیاز را یافت.

حرف آخر:

امیدواریم که از این وبلاگ استفاده لازم رو برده باشید.

دیگر وبلاگ های ما را نیز مطالعه بفرمایید


تولید قفسه فلزی در تهران , تولید قفسه دارویی در تهران , تولید قفسه صنعتی در تهران , تولید قفسه راک سنگین در تهران , تولید قفسه پانل  راک دارویی در تهران , تولید قفسه راک در تهران , قفسه بندی انبار در تهران , قفسه فروشی در تهران , قفسه ارزان در تهران , قفسه فلزی در تهران , قفسه صنعتی در تهران , تولیدی قفسه فلزی انبار ، قفسه فلزی انباری ، تولید قفسه فلزی دارویی ، قفسه بندی تهران ، تولیدی قفسه در تهران ، تولیدی قفسه فروشگاهی در تهران ، تولیدی قفسه انباری در تهران ، تولیدی قفسه ، قفسه سازی تهران , بهترین برند قفسه ، قیمت قفسه فروشگاهی ، نمایندگی قفسه های فروشگاهی در تهران , فروش قفسه فلزی مشبک در تهران ، قیمت قفسه فروشگاهی , تولید قفسه مغازه ، کارخانه تولید قفسه فلزی در تهران ، ادرس کارخانه قفسه فلزی ، کارخانه قفسه سازی ، تولید قفسه هایپر مارکت ، تولید تجهیزات فروشگاهی در تهران ، تولید تجهیزات صنعتی در تهران , قفسه بندی فروشگاهی , قفسه راک قیمت ,قفسه بندی انبار,قفسه فلزی,قفسه صنعتی,قفسه کارکرده,قفسه ساز,نصاب قفسه,قفسه فروشگاهی,قفسه ساز تهران,قفسه راک,نیم طبقه, تولید کننده قفسه راک, قیمت قفسه راک, پالت راک,راک تهران,قفسه دارویی,قفسه لوازم یدکی
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.