مقایسه روش fifo و lifo

مقایسه روش fifo و lifo
21ژوئن

تفاوت بین FIFO و LIFO چیست؟

مقایسه روش fifo و lifo , روشی است که یک شرکت برای نظارت بر هزینه  های موجودی خود می کند و نتیجه آن بر سود دهی تاثیر بسزایی دارد.

همچنین میزان سود دهی یک شرکت بر روی مالیات بر ارزش افزوده آن نیز تاثیر خواهد گذاشت.

موجودی به کالاهای خریداری شده با قصد فروش مجدد یا کالاهای تولید شده (شامل نیروی کار، مواد و هزینه های سربار تولید) اشاره دارد.

FIFO و LIFO فقط فرضیات هستند. این روش ها در واقع به بررسی موجودی فیزیکی مرتبط نیستند، فقط به کل موجودی مربوط می شود.

به این معنی است که شرکتی که از روش FIFO استفاده می کند، ابتدا موجودی های تازه خریداری شده را تخلیه می کند، یا برعکس با LIFO. با این حال  برای کارکرد محاسبه قیمت کالاهای فروخته شده (COGS)، هر دو روش باید فرض کنند که موجودی در سفارشات مورد نظر خود فروخته می شود.

مقایسه روش fifo و lifo

کدام روش بهتر است FIFO یا LIFO؟

FIFO شفاف ترین و قابل اعتمادترین روش محاسبه هزینه کالاهای فروخته شده در طول LIFO است که در اینجا دلیل آن است. به دلیل ماهیت خود، درک و پیاده سازی روش “اولین-موجودی، اولین-خروجی” آسان تر است. به هر حال اکثر مشاغل ابتدا محصولات قدیمی را بارگیری می کنند. زیرا موجودی قدیمی ممکن است منسوخ شده و ارزش خود را از دست بدهد.

 

به این ترتیب، FIFO فقط جریان طبیعی موجودی را دنبال می کند، به این معنی که در هنگام دفترداری احتمال اشتباه کمتر می باشد. LIFO به یک تجارت اجازه می دهد ابتدا از جدیدترین هزینه های موجودی استفاده کند.

این هزینه ها به طور معمول بیشتر از هزینه های قبلی برای تولید یا دستیابی به موجودی قدیمی تر است. به این ترتیب، سود کمتر است.

چگونه FIFO و LIFO را محاسبه می کنید؟

برای محاسبه COGS (هزینه کالاهای فروخته شده) با استفاده از روش FIFO، هزینه قدیمی ترین موجودی خود را تعیین کنید.

این هزینه را در مقدار موجودی فروخته شده ضرب کنید.

 

برای محاسبه COGS (هزینه کالاهای فروخته شده) با استفاده از روش LIFO، هزینه جدیدترین موجودی خود را تعیین کنید. این هزینه را در مقدار موجودی فروخته شده ضرب کنید.

قیمت‌های پرداخت شده توسط یک شرکت برای موجودی آن اغلب در نوسان است.

این هزینه های نوسان باید صرف نظر از این که یک تجارت از چه روشی استفاده می کند، در نظر گرفته شود. در نهایت، محصول باید به فروش برسد تا در معادله استفاده شود.

یک شرکت نمی تواند موجودی فروش نرفته را برای محاسبه هزینه کالاها اعمال کند.

مزایای روش FIFO

جلوگیری از فاسد شدن و باطل شدن کالا به علت رد شدن تاریخ انقضا
گردش مصرف تمام موجودی قفسه یا انبار به نوبت و زمان ورود
جلوگیری از ضایعات و اتلاف سرمایه
مصرف کالا طبق تغییرات و جلوگیری از ماندن کالاهای دارای تغییرات
سرعت در شناسایی کالاهای معیوب و برگشت سریع آنها و جلوگیری از تولید با خرید کالای معیوب
بهبود در کیفیت محصولات
جلوگیری از خواب سرمایه
رسیدن به حداقل موجودی در گردش
افزایش سرعت انجام کار و جلوگیری از فعالیت اضافی
جلوگیری از ایجاد ضایعات در انبار و قفسه ها

معایب روش FIFO

عدم رعایت اصل تطابق
متورم ساختن سود در زمان تورم
نادیده گرفتن بهای جایگزینی در محاسبه سود ( به این معناست که درآمدهای جاری با بهای تمام شده قدیمی باید مقایسه شود)
پرداخت مالیات بر در آمد بیشتر
عدم رعایت اصل تطابق در روش FIFO، از معایب اصلی این روش به شمار می رود.

این امر بدان معناست که بهای تمام شده کالاهای قدیمی با درآمدهای آن موجب به وجود آمدن سود آوری بیش از واقع و باعث ایجاد خطا و اشتباه در بین گروه های ذی ربط می شود.

حرف آخر:

امیدواریم که از این وبلاگ استفاده لازم رو برده باشید.

دیگر وبلاگ های ما را نیز مطالعه بفرمایید


تولید قفسه فلزی در تهران , تولید قفسه دارویی در تهران , تولید قفسه صنعتی در تهران , تولید قفسه راک سنگین در تهران , تولید قفسه پانل  راک دارویی در تهران , تولید قفسه راک در تهران , قفسه بندی انبار در تهران , قفسه فروشی در تهران , قفسه ارزان در تهران , قفسه فلزی در تهران , قفسه صنعتی در تهران , تولیدی قفسه فلزی انبار ، قفسه فلزی انباری ، تولید قفسه فلزی دارویی ، قفسه بندی تهران ، تولیدی قفسه در تهران ، تولیدی قفسه فروشگاهی در تهران ، تولیدی قفسه انباری در تهران ، تولیدی قفسه ، قفسه سازی تهران , بهترین برند قفسه ، قیمت قفسه فروشگاهی ، نمایندگی قفسه های فروشگاهی در تهران , فروش قفسه فلزی مشبک در تهران ، قیمت قفسه فروشگاهی , تولید قفسه مغازه ، کارخانه تولید قفسه فلزی در تهران ، ادرس کارخانه قفسه فلزی ، کارخانه قفسه سازی ، تولید قفسه هایپر مارکت ، تولید تجهیزات فروشگاهی در تهران ، تولید تجهیزات صنعتی در تهران , قفسه بندی فروشگاهی , قفسه راک قیمت ,قفسه بندی انبار,قفسه فلزی,قفسه صنعتی,قفسه کارکرده,قفسه ساز,نصاب قفسه,قفسه فروشگاهی,قفسه ساز تهران,قفسه راک,نیم طبقه, تولید کننده قفسه راک, قیمت قفسه راک, پالت راک,راک تهران,قفسه دارویی,قفسه لوازم یدکی,قفسه بندی انبار, قفسه کارکردده, قفسه دست دوم, قفسه صنعتی, نیم طبقه انبار, پالت, باکس پالت, پانل راک, پالت راک, نصب قفسه, نصاب قفسه, خریدار قفسه دست دوم, تولید قفسه, انبار قفسه, قیمت قفسه, اجرای قفسه بندی انبار, قفسه بند انبار کارخانه, قفسه فلزی, قفسه صنعتی همه شهرستانها, مثلا قفسه در استان گیلان, قفسه انزلی, قفسه صنعتی کرمان,
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.