قفسه بندی fifo چیست

قفسه بندی fifo چیست
21ژوئن

فایفو (FIFO) چیست؟

قفسه بندی fifo چیست, مدیریت موجودی fifo برای کنترل انبار کاربرد دارد. روش fifo در انبار صنعتی روی جابه جایی کالا نظارت مستقیم دارد.

در روش انبارداری FIFO، اولین بار یا کالای واحدی که وارد انبار می‌شود اولین بار یا کالایی است که از انبار خارج می‌شود.

چه زمانی از انبار فایفو می‌توان استفاده کرد؟

روش FIFO معمولا برای کالاهای فاسد شدنی یا دارای تاریخ انقضا مورد استفاده قرار میگیرد. متداول‌ترین این انبارها، انبارهای مواد غذایی، دارویی و محصولات آرایشی می‌باشد.

این شیوه همچنین یک روش مدیریت معمول برای انبارهایی است که کالاهایی که نگه‌داری می‌کنند ممکن است منسوخ شود یا از مد بیفتد، مانند محصولات فن آوری (لوازم خانگی، کامپیوتر و غیره)، کفش و منسوجات.

هدف نهایی FIFO اولویت خروج دادن به محصولاتی است که نسبت به بقیه کالاها، مدت زمان طولانی‌تری در انبار نگه‌داری شده‌اند.

مدیریت موجودی فایفو (FIFO) نه تنها در محیط انبار قابل استفاده می باشد، بلکه روزانه حتی برای مدیریت محصولات در سوپرمارکت‌ها و مراکز فروش نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای این منظور محصولات با تاریخ انقضا‌های نزدیک‌تر در قفسه‌های جلویی قرار می‌گیرد.

قفسه بندی fifo چیست

مزایا مدیریت موجودی به روش فایفو (FIFO)

انجام مدیریت موجودی انبار با روش FIFO مزایای اصلی زیر را به همراه دارد:
• جلوگیری از ضرر و زیان مالی ناشی از فساد و فرسودگی کالاها و محصولات انبار
• ایجاد نظم در چیدمان قفسه‌ها و پالت‌های انبار
• روانتر شدن جریان‌های کاری در انبار
• جلوگیری از از بین رفتن ارزش مالی محصول
• بالا رفتن رضایت مشتریان
• کاهش خطای و اشتباه در انبار و بالا رفتن سرعت آماده سازی سفارشات مشتریان

در چه انبارهایی امکان اجرای FIFO وجود دارد؟

با توجه به اینکه مدیریت انبار فایفو (FIFO) به طور گسترده در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد یک سری سیستم‌های ذخیره سازی صنعتی که به ویژه با این روش سازگار شده اند، توسعه یافته اند.

برای اجرای فایفو، سیستم‌های رکینگ پالت باید یک ویژگی مشترک داشته باشند، همه آنها باید یک راهرو برای بارگیری کالاها و یک راهرو دیگر برای تخلیه کالا داشته باشند.

به عبارت دیگر، راهرو بارگیری و تخلیه باید متفاوت باشد، مانند سیستم‌های Drive In یا Push-Back. سیستم های ذخیره سازی زیر دارای این ویژگی مشترک هستند که امکان مدیریت انبار را به روش FIFO فراهم می‌کند:

پالت‌های دینامیک FIFOسیستم ذخیره سازی

پالت‌های دینامیکFIFO، یک ساختار جمع و جور با نوار نقاله شیب دار و غلتکی است که به محصولات پالت بندی شده اجازه می‌دهد آزادانه حرکت کنند.

پالت‌های بارگیری شده از یک انتها وارد انبار می‌شوند و در امتداد نوار نقاله غلتکی با سرعت کنترل شده (تنها تحت تاثیر نیروی جاذبه) حرکت می‌کنند، تا زمانی که به انتهای دیگر برسند و اپراتور آنها را از روی نوار نقاله بردارد.

AR رک شاتل

سیستم ذخیره سازی نیمه اتوماتیک با چگالی بالا که از شاتل‌های پالت موتوری استفاده می‌کند و بار را به طور مستقل در داخل قفسه حمل می‌کنند، برای اجرای FIFO، ابتدا موقعیت‌های پشتی پر می‌شود، برای این منظور باید کالاها را از یک طرف بارگیری کرده و از طرف دیگر تخلیه کنید.

نرم افزار انبارداری FIFO

برای اجرای سیستم انبارداری به روش فایفو، سیستم‌های انبارداری بارکدی عملکرد بسیار خوبی خواهد داشت و با این روش سازگار هستند.

تنها کالاهایی اجازه خروج از انبار را پیدا می‌کنند که زودتر از بقیه وارد انبار شده‌اند. زمانیکه انباردار بارکد کالاهایی که برای خروج از انبار آماده سازی شده‌اند را با بارکدخوان و یا هندهلد اسکن می‌کند، در صورتی که کالا با مجوز خروج مطابقت نداشته باشد، حواله خروج صادر نمی‌شود و نرم افزار پیغام خطا می‌دهد.

چیدمان انبار FIFO و ماژول لوکیشن نرم افزار

انباردارینه تنها در انبارهایی که به شیوه فایفو (FIFO) اداره می‌شوند بلکه در تمامی انبارها پیدا کردن کالا یا محصول درست برای آماده‌سازی سفارشات، یک چالش محسوب می‌شود.

در این ماژول تمام موقعیت‌های انبار با استفاده از یک کد وارد نرم افزار می‌شود. می‌توان بر اساس موقعیت و سایر فاکتورهای مربوطه برای موقعیت‌های مختلف اولویت نیز تعیین کرد.

به این ترتیب هر زمان که کالایی وارد انبار می‌شود، نرم افزار بهترین موقعیت را برای جانمایی کالا پیشنهاد می‌دهد. هر زمانی هم که انباردار قصد داشته باشد سفارشی را برای مشتری آماده کند نرم افزار موقعیت دقیق کالاها را بر اساس مجوز خروج به انباردار گزارش می‌دهد.

مدت زمان آماده‌سازی سفارشات به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

سایر روش‌های مدیریت موجودی در انبار

علاوه بر روش فایفو FIFO روش‌های مدیریت موجودی دیگری نیز موجود است که انبارهای مختلف با توجه به کالایی که نگه‌داری می‌کنند ممکن است آن استفاده کنند:
• لایفو (LIFO): سیستم لایفو (Last In First Out) سیستمی است که در آخرین کالایی که وارد انبار شده است در اولویت خروج قرار دارد. سیستم انبار لایفو نسبت به سیستم انبار فایفو رواج بسیار کمتری دارد.
• ففو (FEFO): سیستم ففو تا حد زیادی به سیستم انبار فایفو نزدیک است در این سیستم کالای که تاریخ انقضای آن نزدیک تر است در اولویت خروج از انبار قرار دارد. سیستم ففو به ویژه برای انبارهای دارویی و انبارهای مواد غذایی بسیار کارآمد است. مراحل اجرایی سیستم انبارداری فایفو و ففو بسیار به هم شبیه هستند و تنها بخش‌های نرم افزاری آنها تفاوت‌های جزئی باهم دارد.

حرف آخر:

امیدواریم که از این وبلاگ استفاده لازم رو برده باشید.

دیگر وبلاگ های ما را نیز مطالعه بفرمایید


تولید قفسه فلزی در تهران , تولید قفسه دارویی در تهران , تولید قفسه صنعتی در تهران , تولید قفسه راک سنگین در تهران , تولید قفسه پانل  راک دارویی در تهران , تولید قفسه راک در تهران , قفسه بندی انبار در تهران , قفسه فروشی در تهران , قفسه ارزان در تهران , قفسه فلزی در تهران , قفسه صنعتی در تهران , تولیدی قفسه فلزی انبار ، قفسه فلزی انباری ، تولید قفسه فلزی دارویی ، قفسه بندی تهران ، تولیدی قفسه در تهران ، تولیدی قفسه فروشگاهی در تهران ، تولیدی قفسه انباری در تهران ، تولیدی قفسه ، قفسه سازی تهران , بهترین برند قفسه ، قیمت قفسه فروشگاهی ، نمایندگی قفسه های فروشگاهی در تهران , فروش قفسه فلزی مشبک در تهران ، قیمت قفسه فروشگاهی , تولید قفسه مغازه ، کارخانه تولید قفسه فلزی در تهران ، ادرس کارخانه قفسه فلزی ، کارخانه قفسه سازی ، تولید قفسه هایپر مارکت ، تولید تجهیزات فروشگاهی در تهران ، تولید تجهیزات صنعتی در تهران , قفسه بندی فروشگاهی , قفسه راک قیمت ,قفسه بندی انبار,قفسه فلزی,قفسه صنعتی,قفسه کارکرده,قفسه ساز,نصاب قفسه,قفسه فروشگاهی,قفسه ساز تهران,قفسه راک,نیم طبقه, تولید کننده قفسه راک, قیمت قفسه راک, پالت راک,راک تهران,قفسه دارویی,قفسه لوازم یدکی,قفسه بندی انبار, قفسه کارکردده, قفسه دست دوم, قفسه صنعتی, نیم طبقه انبار, پالت, باکس پالت, پانل راک, پالت راک, نصب قفسه, نصاب قفسه, خریدار قفسه دست دوم, تولید قفسه, انبار قفسه, قیمت قفسه, اجرای قفسه بندی انبار, قفسه بند انبار کارخانه, قفسه فلزی, قفسه صنعتی همه شهرستانها, مثلا قفسه در استان گیلان, قفسه انزلی, قفسه صنعتی کرمان,
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.