خرده فروشی چیست

خرده فروشی چیست
30می

صنعت خرده فروشی چیست؟

خرده فروشی چیست, مفهوم خرده فروشی واژه ای است که طی سالیان اخیر با فرهنگ لغات مردم اجین شده است. در تمام جوامع بشری مفهوم خرده فروشی همراه با شکل گیری اولین بازارها شکل گرفت و به جزء جدا نشدنی زندگی بشری تبدیل شده است.

این صنعت همراه با پیشرفت تکنولوژی تغییرات بسیاری کرده است. و شکل پیشرفته تری به خود گرفته است. با توجه به رشد جمعیت و افزایش تقاضا، صنعت خرده فروشی بطور فزاینده ای در حال پیشرفت است و بر اهمیت آن نیز هر روز افزوده می شود.

خرده فروشی چیست

خرده فروشی چیست؟

خرده فروشی آخرین حلقه از زنجیره تامین قبل از مشتری نهایی است که وظیفه آن تحویل کالا یا خدمات مورد نیاز مصرف کننده نهایی است.

در واقع صنعت خرده فروشی یکی از حلقه های مهم زنجیره تامین است که نقش واسطه را مابین تولید کننده و مشتری نهایی جهت تحویل کالا یا محصول ایفا می نماید.

می توان گفت صنعت خرده فروشی به نوعی تکمیل کننده زنجیره تامین صنایع و شرکتهای مختلف به منظور ارائه کالا و خدمات با شرایط مناسب و به بهترین شکل ممکن می باشد.

اهمیت خرده فروشی از آنجایی دوچندان می گردد که دریابیم تکمیل حلقه های زنجیره تامین در بیشتر کسب و کارها و رسیدن به هدف غایی هر زنجیره تامینی که همانا جلب رضایت مشتری و کسب سود است، عملا بدون وجود صنعت خرده فروشی امکان پذیر نمی باشد. به عبارت دیگر این صنعت موجب شده است تا فرآیند تحویل کالا به مصرف کننده تسهیل شود و علاوه بر جلب رضایت مشتری نقش مهمی در کاهش بهای تمام شده کالا ایفا می نماید.

امروزه صنعت خرده فروشی تبدیل به یک کسب و کار بزرگ با گردش مالی بسیار زیاد گردیده است که جذابیت های خاص خود را دارا است. در این صنعت عرضه کالا و محصولات مختلف به دو روش اصلی انجام می پذیرد.

روش های عرضه کالا و محصولات در صنعت خرده فروشی

 خرده فروشی بصورت فیزیکی

در این روش انواع محصولات و کالاهای مختلف در مکانی مشخص در معرض بازدید مشتری نهایی قرار می گیرد.

در واقع مشتری با حضور در محل عرضه کالا، نسبت به خرید کالای مدنظر خود اقدام می کند. فروشگاههای زنجیره ای، هایپر مارکتها، خرده فروشی های تخصصی و سوپر مارکت ها برخی از انواع کسب و کارهای خرده فروشی هستند که به همین منظور شکل گرفته اند.

در حال حاضر شرکتهای متنوعی تحت عنوان صنعت خرده فروشی در جهان مشغول به کار هستند که از جمله می توان به شرکت وال مارت یا کارفور اشاره کرد که هم اکنون جزء بهترین و موفق ترین کسب و کارها در این حوزه هستند.

در کشور ما هم در حال حاضر انواع هایپر مارکتها و فروشگاههای زنجیره ای بوجود آمده است که در کنار هزاران سوپر مارکت و مراکز خریدی که وجود دارد، رویکرد جدیدی را در عرضه کالا و خدمات بوجود آورده اند.

 خرده فروشی بصورت آنلاین 

همگام با پیشرفت تکنولوژی و فراهم شدن زیرساختهای مورد نیاز بر بستر فن آوری اطلاعات (IT) امکان فروش کالا و محصولات بصورت آنلاین و از طریق بستر اینترنت فراهم گردیده است.

این شکل جدید از صنعت خرده فروشی که در حال حاضر طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است، تحول عظیمی در این صنعت بوجود آورده و روز به روز نیز کسب و کارهای مرتبط با آن در حال گسترش است.

شرکت آمازون بعنوان یک شرکت بین المللی و شرکت دی جی کالا در ایران از جمله پیشتازان این نوع خرده فروشی هستند.

با توجه به اهمیت موضوع، یکی از الزامات صنعت خرده فروشی جهت فروشگاهها و مراکز خرید، استفاده از زیرساختها و تجهیزات مناسب است تا از طریق آن امکان عرضه و فروش کالاها و محصولات مختلف به راحتی فراهم گردد. بطور کلی جهت فراهم نمودن زیرساختهای مورد نیاز یک هایپر مارکت یا فروشگاه زنجیره ای، لازم است تا تجهیزات زیر مد نظر قرار گیرد.

اهمیت خرده فروشی چیست؟

اهمیت خرده فروشی از آنجایی دوچندان می گردد که دربابیم تکمیل حلقه های زنجیره تامین در بیشتر کسب و کارها و رسیدن به هدف غایی هر زنجیره تامینی که همانا جلب رضایت مشتری و کسب سود است، عملا بدون وجود صنعت خرده فروشی امکان پذیرنمی باشد.

بعبارت دیگر این صنعت موجب گردیده تا فرآیند تحویل کالا به مصرف کننده تسهیل شده و علاوه بر جلب رضایت مشتری نقش مهمی در کاهش بهای تمام شده کالا ایفا نماید.

امروزه صنعت خرده فروشی تبدیل به یک کسب و کار بزرگ با گردش مالی بسیار زیاد گردیده است که جذابیت های خاص خود را دارا است. در این صنعت عرضه کالا و محصولات مختلف به دو روش اصلی انجام می پذیرد.

حرف آخر:

امیدواریم که از این وبلاگ استفاده لازم رو برده باشید.

دیگر وبلاگ های ما را نیز مطالعه بفرمایید.


تولید قفسه فلزی در تهران , تولید قفسه دارویی در تهران , تولید قفسه صنعتی در تهران , تولید قفسه راک سنگین در تهران , تولید قفسه پانل  راک دارویی در تهران , تولید قفسه راک در تهران , قفسه بندی انبار در تهران , قفسه فروشی در تهران , قفسه ارزان در تهران , ادرس کارخانه قفسه فلزی ،  ,قفسه بندی انبار,قفسه فلزی,قفسه صنعتی,قفسه کارکرده,قفسه ساز,نصاب قفسه,قفسه فروشگاهی,قفسه ساز تهران,قفسه راک,نیم طبقه, تولید کننده قفسه راک, قیمت قفسه راک, پالت راک,راک تهران,قفسه دارویی,قفسه لوازم یدکی, قفسه بندی انبار ,قفسه کارکرده , قفسه دست دوم, قفسه صنعتی ,نیم طبقه انبار, پالت باکس ,پالت, پانل راک ,پالت راک, نصب قفسه ,نصاب قفسه, خریدار قفسه , قفسه دست دوم ,تولید قفسه انبار , قفسه , قیمت قفسه ,اجرای قفسه بندی انبار ,قفسه بندی انبار کارخانه , قفسه فلزی ,قفسه صنعتی همه شهرستانها , قفسه در استان گیلان, قفسه انزلی ,قفسه صنعتی کرمان,
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.