انواع قفسه بندی پالت راک

انواع قفسه بندی پالت راک
16فوریه

معرفی قفسه بندی پالت راک

انواع قفسه بندی پالت راک , این روزها قفسه راک یکی از بهترین و پرکاربردترین قفسه هایی هستند که با برآورده سازي نسبتاً مطلوب عوامل كليدی استفاده بهينه از فضا، سادگي انتخاب، سادگي جابجايي و حفاظت از كيفيت كالا، در مکان های گوناگون برای قرار دادن اقلام سنگین مورد استفاده قرار می گیرند.

بارهاي واحد مورد نظر برای قرارگیری در این سیستم انبارش بر روي پالت های مسطح و یا داخل پالت های دیواره دار و به شکل یکپارچه قرار می گیرند که برای بارگذاری آنها از تجهيزات جابجايي مكانيكي استفاده می شود.

از مهمترین اجزای تشکیل دهنده قفسه بندی پالت راک می توانیم به قاب، كفي ستون ها، بازو، قفل بازو، رابط های پشت به پشت قاب ها، محافظ ستون، و تجهيزات جانبي مانند زیر پالتی،  زیر جعبه ای، محافظ قاب، بازوی تقویت، انواع تكيه گاه هاي زير پالت در طبقات و مانند آنها اشاره کنیم.

انواع قفسه بندی پالت راک انواع قفسه بندی پالت راک

رنگ اجزاء قفسه پانل راک عبارت است از قاب طوسی پودر، بازوها و اجزاء جانبي نارنجی پودر و پيچ و مهرها و قفل اطمينان با پوشش گلوانيزه سرد می باشند.

قفسه بندی پالت راک با پوشش گالوانیزه نيز جهت جلوگیری از پوسیدگي و زنگ زدگی در مناطق مرطوب يا سردخانه با تغييرات دماي زياد و متناوب، قابل ارائه مي باشد.

انواع جانمایی و چیدمان قفسه بندی پالت راک

قفسه پالت راک با راهروی عریض

در این نوع سیستم قفسه بندی, عموما از ماشینهای لیفتراک جهت گذاشت و برداشت بار در قفسه ها استفاده میگردد.

عرض راهروها تقریبا 4 متر بوده و ارتفاع قفسه ها بسته به نوع لیفتراک مورد استفاده، تا 6 متر نیز می تواند تعریف گردد.

قفسه پالت راک با راهروی کم عرض

در این نوع سیستم قفسه بندی, عموما از ماشینهای ریچتراک جهت گذاشت و برداشت بار در قفسه ها استفاده میگردد.

عرض راهروها تقریبا 3 متر بوده و ارتفاع قفسه ها بسته به نوع ریچتراک مورد استفاده، تا 12 متر نیز می تواند تعریف گردد.

قفسه پالت راک با راهروی خیلی باریک

در این نوع سیستم قفسه بندی, عموما از ماشینهای راهرو باریک با نام اختصاری V.N.A جهت گذاشت و برداشت بار در قفسه ها استفاده میگردد.

عرض راهروها عموما کمتر از 2 متر بوده و ارتفاع قفسه ها بسته به نوع ماشین مورد استفاده، تا 17 متر نیز می تواند تعریف گردد. استفاده از این سیستم ظرافت و حساسیتهای خاص خود را داشته و استفاده از گایدریل در راهروهای قفسه بندی بعنوان یک اصل می بایست مدنظر قرار گیرد.

کاربرد های قفسه بندی پالت راک 

 • ذخیره سازی کالا های مواد اولیه
 • ذخیره سازی لوازم و قطعات یدکی
 • استفاده در کارگاه ها و سالن های تولید
 • سرخانه ها
 • صنایع خودرو سازی، پتروشیمی
 • لوازم خانگی
 • خطوط حمل و نقل زمینی و هوایی
 • معادن و کارگاه های تولیدی

ویژگی های قفسه بندی پالت راک

در طراحی و تولید قفسه بندی پالت راک با توجه به اجزای به کار رفته در ساختار آنها ویژگی های منحصر به فردی به چشم میخورد که هر یک به شدت بر طول عمر قفسه ها و راندمان و امنیت آنها اثرگذار است.

 ویژگی های قفسه بندی پالت راک 

قفسه بندی پالت راک با توجه به وزن محصولات، تعداد آنها و فضای سالن و نوع لیفتراک به صورت ردیف های یک پالت و دو و سه پالت در کنار هم قرار میگیرند.

ارتفاع، اندازه دهانه و عمق پالت ها با توجه به شرایط سالن و نوع محصولات متغییر بوده و طراحی آنها به صورت منحصر به فرد صورت میگیرد

با توجه به نوع محصولات پالت ها می توانند مسطح یا دیواره دار طراحی گردند.

هر یک از سیستم های پالت راک دارای فریم کاملا مقاوم می باشند که به منظور افزایش ایمنی، مهاربندهای ضربدری و افقی و ستون در آنها قرار داده میشود.

نوع ستون ها با توجه به فاکتورهایی از قبیل فاصله طبقات، فاصله طبقه اول از زمین و بار دهانه هر پالت محاسبه می گردد.

اجزای سیستم قفسه پالت راک

ستون، مهاربندهای ضربدری، مهاربندهای افقی، کفی ستون، پیچ و مهره‌ و بازو تشکیل‌شده است.

قاب‌های متشکل از 2 ستون رول فرمی و 2 مهاربند افقی، متناسب با عمق قاب و متناسب با طول ستون و تعدادی مهاربند ضربدری و 2 کفی ستون به همراه پیچ و مهره و واشر لوله‌ای است.

ستون‌های این قفسه شامل چندین نوع است:

ستون 80 رول فرمی نکدار.

ستونی 100 رول فرمی نکدار.

ستونی 120 رول فرمی نکدار و ضخامت (1.5 – 2 – 2.5 – 3 میلی‌متر).

نوع ستون بر مبنای مجموع بار هر دهانه، و فاصله طبقات از یکدیگر و فاصله اولین طبقه از سطح زمین تعیین می‌گردد.

مهاربندهای این قفسه بندی (افقی یا ضربدری)، با توجه به پهنای بار و ابعاد پالت عمق قفسه معین و طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موارد مهم در نصب و چیدمان قفسه های پالت راک

نحوه قرارگیری و چیدمان قفسه های انبار در کنار هم باید بر اساس اصول ایمنی صورت گیرد. علاوه براین، این قفسه ها باید به گونه ای در کنار هم نصب شوند که دسترسی به کالاها آسان شده و انبارگردانی نیز در کمترین زمان صورت گیرد.

موارد مهمی که در نصب قفسه بندی پالت راک باید در نظر داشت عبارتند از:

 • اجزای مختلف قفسه ها همگی باید فلزی، مقاوم و از متریال با کیفیت ساخته شده باشد تا مقاومت کافی در برابر وزن کالاها را داشته و امکان زنگ زدگی و خوردگی آنها وجود نداشته باشد.
 • به منظور افزایش ایمنی و جلوگیری از خطر ریزش اقلام بهتر است از زیر پالتی استفاده شود.
 • دهانه قفسه ها، تعداد طبقات و میزان فاصله بین آنها بر اساس نوع کالا و اندازه و ابعاد آنها تعیین شود.
 • تمام قطعات و اجزای قفسه های پالت راک با پیچ و مهره به هم متصل میشوند و نیاز به جوشکاری در فرآیند نصب وجود ندارد.
 • چیدمان و دسترسی به کالاها در این سیستم قفسه بندی By order می باشد. لذا می توان بدون توجه به تاریخ انقضا آنها را در ردیف های مشخص قرار داد.
 • به منظور افزایش تعداد طبقات قفسه ها می توان از واسط ارتفاع استفاده نمود.
 • فضای اختصاص داده شده به راهرو باید به اندازه کافی برای رفت و آمد لیفتراک بزرگ باشد. کوچک بودن عرض راهرو منجر به برخورد لیفتراک با قفسه ها و آسیب وارد شدن به آنها می گردد.
 • جهت افزایش ایمنی و ایجاد نظم در انبار، لازم است از چیدمان کالاها در راهروهای قفسه بندی جلوگیری شود.
 • فاکتور تحمل وزن با توجه به بار یکنواخت، تعداد پالت ها در هر ردیف تعریف می گردد.
حرف آخر:

امیدواریم که از این وبلاگ استفاده لازم رو برده باشید.

دیگر وبلاگ های ما را نیز مطالعه بفرمایید


تولید قفسه فلزی در تهران , تولید قفسه دارویی در تهران , تولید قفسه صنعتی در تهران , تولید قفسه راک سنگین در تهران , تولید قفسه پانل  راک دارویی در تهران , تولید قفسه راک در تهران , قفسه بندی انبار در تهران , قفسه فروشی در تهران , قفسه ارزان در تهران , قفسه فلزی در تهران , قفسه صنعتی در تهران , تولیدی قفسه فلزی انبار ، قفسه فلزی انباری ، تولید قفسه فلزی دارویی ، قفسه بندی تهران ، تولیدی قفسه در تهران ، تولیدی قفسه فروشگاهی در تهران ، تولیدی قفسه انباری در تهران ، تولیدی قفسه ، قفسه سازی تهران , بهترین برند قفسه ، قیمت قفسه فروشگاهی ، نمایندگی قفسه های فروشگاهی در تهران , فروش قفسه فلزی مشبک در تهران ، قیمت قفسه فروشگاهی , تولید قفسه مغازه ، کارخانه تولید قفسه فلزی در تهران ، ادرس کارخانه قفسه فلزی ، کارخانه قفسه سازی ، تولید قفسه هایپر مارکت ، تولید تجهیزات فروشگاهی در تهران ، تولید تجهیزات صنعتی در تهران , قفسه بندی فروشگاهی , قفسه راک قیمت ,قفسه بندی انبار,قفسه فلزی,قفسه صنعتی,قفسه کارکرده,قفسه ساز,نصاب قفسه,قفسه فروشگاهی,قفسه ساز تهران,قفسه راک,نیم طبقه, تولید کننده قفسه راک, قیمت قفسه راک, پالت راک,راک تهران,قفسه دارویی,قفسه لوازم یدکی
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.